Shin Splints, strzemię ścięgniste stopy a trening personalny. Czyli jak rozwiązać problemy bólowe łydki i stopy Twojego klienta.

 

Problemy bólowe podudzia to czynnik mocno ograniczający nasze zdolności wysiłkowe. Czy jako trener personalny możesz coś z tym zrobić? Czy możesz pomóc swojemu klientowi który zgłasza ból przedniego przedziału podudzia? Jaki związek przód łydki a dokładniej mięsień piszczelowy przedni będzie miał z mięśniem strzałkowym długim? W dzisiejszym artykule odpowiem na te oraz kilka innych pytań. 

A więc zacznijmy od początku. Kogo będzie lub kogo może dotyczyć ból przedniego przedziału podudzia. Z pewnością będą to klienci którzy biegają, dużo chodzą lub wykonują specyficzną czynność stopą np.: duża ilość zgięcia grzbietowego w trakcie prowadzenia auta lub jazda na ergometrze wioślarskim który w znacznym stopniu angażować będzie przód łydki. W takiej sytuacji dochodzi do mocnego przeciążenia przedniej części podudzia. Bolesny oraz nadmiernie napięty mięsień piszczelowy przedni z racji swojego przyczepu wchodzącego w tak zwane „strzemię ścięgniste stopy” będzie przyczyniał się do ustawienia łuku podłużnego stopy w wydrążeniu. W konsekwencji może dojść do przeciążenia rozcięgna podeszwowego, ścięgna Achillesa oraz supinacji stopy a także nadmiernego obciążania piątej kości śródstopia oraz pojawienia się tendencji do skręcania stawu skokowego. 

Czym jest więc strzemię ścięgniste stopy i dlaczego należy brać pod uwagę tę strukturę w przypadku pojawienia się dysfunkcji jaką jest Shin Splints. Strzemię ścięgniste stopy tworzy wcześniej wspomniany mięsień piszczelowy przedni oraz mięsień strzałkowy długi. Oba mięśnie mają przyczep końcowy na wysokości podstawy pierwszej kości śródstopia. Można więc zaryzykować stwierdzenie że ustawienie stopy będzie w znacznym stopniu zależeć od kondycji tych dwóch mięśni. 

Przeanalizujmy więc jak w zależności od aktywności poszczególnego mięśnia wchodzącego w skład strzemienia ścięgnistego będzie ustawiać się stopa. Zwróćmy uwagę na jej ustawienie w płaszczyźnie czołowej a więc patrząc na podopiecznego zarówno od strony twarzy jak i od strony pleców. W pierwszej kolejności zacznijmy od charakterystycznego ustawienia stopy w przypadku nadaktywności mięśnia piszczelowego przedniego. To wtedy mówimy o dysfunkcji jaką jest Shin Splints. Charakterystyczne ustawienie stopy dla tej zmiany to: 

  • Stopa ustawiona w wydrążeniu łuku przyśrodkowego. 
  • Ból w wyniku nadmiernego obciążania piątej kości śródstopia oraz brzegu bocznego stopy. 
  • Tendencja do ustawiania nogi w supinacji co będzie zwiększać ryzyko urazów skrętnych stawu skokowego a także będzie przeciążać aparat torebkowo więzadłowy tej okolicy. 
  • Nadmiernie napięte rozcięgno podeszwowe stopy. 
  • Przeciążenie ścięgna Achillesa oraz tylnej grupy mięśni podudzia. 

Mimo iż temetem artykułu jest Shin Splints warto wspomnieć dla lepszego zrozumienia tematu co będzie się działo z podudziem oraz stopą w przypadku gdy inicjatywę napięciową przejmie mięsień strzałkowy długi oraz pozostałe mięśnie bocznej części łydki:

  • Zaobserwujemy stopę ustawioną w pronacji. 
  • Zaobserwujemy wypłaszczenie łuku podłużnego stopy oraz łuku poprzecznego. 
  • Możemy zaobserwować także niewłaściwe ustawienie kości piętowej co będzie przeciążać w bezpośredni sposób staw skokowy dolny. 
  • Stopa podopiecznego może ustawiać się w lekkiej rotacji co trwale będzie przeciążać staw kolanowy z powodu zmniejszenia powierzni podparcia. 
  • Podopieczny może zgłaszać ból w obszarze rozcięgna podeszwowego. 

Jak powinno wyglądać działanie treningowe poprowadzone przez trenera personalnego w przypadku Shin Splints? 

Przede wszystkim jak w przypadku każdej dysfunkcji nalezy przeanalizować sylwetkę klienta a szczególnie kończyny dolne oraz miednicę. Po wstępnej analizie i zdiagnozowaniu Shin Splints należy wykonać następujące działania. Pamiętaj jednak że jest to przykładowy schemat działania a każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia do sprawy!

  • Praca z rozcięgnem podeszwowym. Rozciąganie oraz masowanie piłeczką bolesnych punktów. 
  • Opracowanie ścięgan Achillesa w przypadku wystąpienia jego tkliwości oraz bolesności. 
  • Rozciągnięcie mięśnia piszczelowego przedniego np.: w klęku na piętach, rolowanie przedniego przedziału podudzia. 
  • Aktywacja gruby przednio-bocznej podudzia w tym mięśnia strzałkowego długiego. 
  • Analiza chodu oraz biegu, nauka prawidłowego przetaczania stopy. 
  • Dobór opowiedniego obuwia treningowego, dbałośc o prawidłową technikę w trakcie ćwiczeń. 

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościową treść podziel się nim ze znajomymi oraz udostępnij go na swoich mediach społecznościowych. Jeśli interesuje Cię kurs na trenera personalnego o specjalizacji trening medyczny serdecznie zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej.